Fourth FJ - sexy languages

4. listopadu 2012 v 22:19 | Lennroe
Tak jsem se konečeně zase jednou dostal k svému FJ, tak to mu odteď budu říkat. A to proto, že mě napadlo, předvést jaksi seznam jazyků, které jsou pro mě v mluvené formě přitažlivé (= na mluvčího bych hupsla). Zajímalo by mě, jestli se někdo v komentářích vyjádří a přijde s nějakým jiným sexy jazykem. Každý názor vítán. A o jazyk, který nesnášíte se můžete podělit také. Za mě by to pravděpodobně byla Italština - zdá se mi hrozně směšná a Japonština - prostě štěkají.

Britská Angličtina
Tak tohle snad ani nemusím vysvětlovat, ne? Když slyším ten gentlemanský ryze britský "londýnský" přízvuk, držím se jen těžko. Vidím šálky čaje, tvídové obleky, deštníky, kapky deště na okením skle, krby a před nimi předložky a na nich...
Jako ukázku jsem si vybrala svého oblíbence Johna Cleese. Samozřejmě je jich víc. Miluju Vincův machesterský přízvuk v Queer as Folk a způsob jakým mluví Alan Rickman a líbí se mi i jak mluví Rowan Atkinson. Je zvláštní, že jak promluví Anglicky, jsou tihle starší pánové stejně žhaví, jako kterýkoli jiný chlapec v mém věku.

Korejština
Tohle začalo koukáním na Japonské seriály (hráné, nikoli anime), které mě nezaujaly, ale náhodou jsem narazila na korejské, běhen dvou dnů viděla zhruba 25 hodin seriálu coffee prince (17 dílů, odpoledne jsem to pustila, koukala celý večer a celou noc, za svítní šla spát, vstala naobědvala se a znova.) Asi tak nějak mě uchvátila Korejština a to natolik, že se ji už druhým rokem učím. Je to pravděpodobně nejkrásnější a nejliborzvučnější jazyk, který jsem kdy slyšela. A jako ukázka...

Francouzština
K tomu snad taky není co dodávat. Trochu podezírám Francouze, že si Francouzštinu vymysleli právě za účelem svádění. k čemu by jinak byla dobrá, když málokdo je schopný se jí pořádně naučit. A nyní kousek z Amélie, kterou jsem už francouzsky viděla mockrát jenom pro ten zvuk.

Maďarština
Maďarština je velmi zvláštní jazyk. pro Evropana není výslovnost těžká a v podstatě ani gramtika, problém je s tím, že Maďarština se vůbec ničemu nepodobá a proto se málokdo pustí do učení. Nicméně mě maďarština zní jako jeskyní řeka. Ráda ji poslouchám a ráda bych jednou byla schopná taky něco málo maďarsky říct.

Latina
Latina jed v mých očích a uších nádherný vznešený jazyk a myslím si, že by v mluvené formě neměl zemřít. Je škoda, že se například staré latinsky napsané hry a verše přeložily a v originále už prakticky neexistují. Mnoho vzdělaných Evropanů latinsky umí a Latina sama o sobě je možná mrtvý, ale velmi lioborzvučný jazyk, který by se ještě například v hudbě mohl dobře uplatňovat. Muž v ukázce má trochu italský nebo kdovíjaký přízvuk, ale čistou mluvenou latinu jsem nenašla. Nicméně, nebylo by mě těžké na něco takového utáhnout jak na vařené nudli.

Irština
Nemyslím tím irskou verzi angličtiny, ale původní keltskou Irštinu. Krásný jazyk, člověk si úplně představí jak v lese potká nadrženého elfa.
Jediná kvalitní nahrávka kterou jsem našla je tato písnička. Jsou nějaké šeptané a nějaké šumící a tolik to nevynikne. Je to, až na občasné zasyčení a zachrochtání, jako velmi jemná Angličtina, které ovšem nerozumíte ani slovo a tak si můžete vychutnat jen ten zvuk. Je to mimochodem i jeden z důvodů, proč se momentálně neučím francouzsky. Mám zato, že když jazyku jednou začnete plně rozumnět, ztratí část svého půvabu.

Finština
Finština podle mě vystihuje sever. Je melodická, ale tvrdá, studená ale má své tempo, které vás rozehřívá, když ji slyšíte. Je to úžasně zpěvný jazyk. Hrozně ráda poslouchám písničky zpívané finsky. Takhle by podle mě zněla Italština severu bez veškeré té zbytečné hysterie. Tarja polovičku videa profňuká, ale toho si nevšímějte. Mám ráda její hlas a celkově ji, je na ní něco mužského, je velmi krásná a líbí se mi jak mluví.

Slovenština
Keď slovenčinu každý isto pozná bude ukázka iba krátká. Já sama by som bola velmi štastná, ak bysom nabudúce vediela hovoriť po Slovensky ako ozajstný Slovák. Takto Slovenčinu iba ráda počúvám a čítám v něj. Kebyste chceli možete si pozríť pozdrav Martina Korbeliča, mojho oblúbeného porotca z Masterchefa. Páčí sa mi jeho názory aj jeho hlas aj jeho výzor je celkom pekný, hej?

Němčina
Ano přesně tak, všemi zatracovaná Němčina. Cestu jsem si k ní hledala dlouho, ale nakonec jsem ji našla a němčinu si oblíbila. není to typicky libozvučný jazyk, ale ve výsledku zní docela hezky zvlášť když má mluvčí pěkný hlas jako třeba kluci z Rammsteinů. A když si člověk poslechne němčinu v podání Kraftwerk, skoro by ten jazyk povýšil na umění. Ale trvalo mi, než jsme přišla na to, že Němčina není jenom nějaký divný zvuk spojený s Hitlerem a hodinami Němčiny ve škole. A tak tu máte k dispozici právě jednoho z Rammsteinů.

Zulu
Z jazyka Zulu údajně pochází například slavné Hakuna matata. Je to jazyk teplý a optimistický rytmický a jaksi jiskřivý. Vůbec různé africké jazyky mají svůj půvab, ale Zulu jsem si oblíbila. A tady už vám něco málo poví Chris Brown.

A ano i Ruština
Nejsem si úplně jistá proč, vlastně to není tak úplně přitažlivý jazyk, zní trochu jako by mezi rty vytékal jako třeba krev. Nevím k čemu to přirovnat ale má v sobě určitý majestát, sílu, nesmlouvavost a na Rusech samých je cosi nezdolného. Po menší rozpačité úvaze jsem tu Ruštinu nakonec nechala, ale usoudila jsem, že v ukázce nenechám mluvit rodilého Rusa a zvolila jsem ukázku z filmu, který už tu byl jako první. Ryba jménem Wanda se skvělým Johnem Cleesem nám to tu zahájila tak to i uzavře. Mimochodem tahle scéna je zabijácká. Musím se pořád smát. Nevíte někdo co recituje? Doufám, že ne Puškina.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Corinne Corinne | Web | 4. listopadu 2012 v 22:22 | Reagovat

zajímavé :-?  8-)

2 Babe Babe | E-mail | Web | 17. května 2013 v 21:46 | Reagovat

Ach, jazyky... Babe jde komentovat.
Já v nich teda nenacházim nic sexuálního, ale vzrušuje mě (jiným způsobem), když já rozumim.

No... mně se nejvíc líbí angličitna, kterou zpívaj finové a taky ta ve Skotsku a to, jak mluví Tori Amos.

Možná, že francouzi jazyk vymysleli ke svádění, ale když mu rozumíš, myslím, že začneš být imunní.

Maďarsky vim, že něco znamená jelen, ale nevim přesn co. Aha, anglicky to je prej 'present', takže si vyber, jestli přítomnost, dar nebo prezentovat.

Však latina neumřela, prostě pokračovala dál do romanských jazyků. Mně se zdá zbytečné ji udržovat při životě, zvlášť teď, když se musim naučit třetí deklinaci.

V té písni od Kate Bush jsem rozumnělo bean in Éirinn (žena v Irsku), taky se tam někde mihlo ceol/ceoil. Ty dva roky přeci jen nebyly zbytečné. Jednou jsem dělalo takovou prezentaci o stavu irštiny v irsku a jako ukázku jsem uvedlo tohle video (https://www.youtube.com/watch?v=NmrcKZix7w4).

Tarjo, Tarjo ♥, proč nejsem tvé selátko a neumim odnarození finsky?

Jestli chceš slyšet fakt sexy němčinu, pusť si tohle!! https://www.youtube.com/watch?v=gSpFgLsAZJc

Mně se ruština líbí mnohem víc než francouzština :D. Poslouchám teď hlavně ruskou hudbu (a okolní). Třeba tady je žena, které říkám Ruská Xena (https://www.youtube.com/watch?v=DDwUUS1WN2M).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama